İK SİSTEMLERİ | Borusan Oto

Borusan Oto’da İnsan Kaynakları

Borusan Oto 30 yılı aşan tecrübesi, uzman ve müşteri odaklı ekipleri ile İstanbul, Ankara, Adana-Mersin, Gaziantep, Bodrum ve Borusan Oto Kıbrıs olmak üzere toplam 12 noktada Satış, Satış Sonrası, Premium Kasko ve İkinci El alanlarında hizmet veriyor.

2014 yılını 1,5 milyar TL ciro ile kapatan ve 700’ü aşkın alanında uzman çalışan kadrosuna sahip Borusan Oto; BMW, MINI, Land Rover, Jaguar ve BMW Motorrad tutkunlarının birinci tercihi olmaya devam ediyor.

Borusan Oto çalışanları, Borusan Holding Okyanus Gönüllülük Platformu kapsamında Görme Engelliler Atölye çalışmaları gibi her yıl birbirinden farklı sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor.

Borusan Grubu’nda, 2002 yılından beri kurumsal yapının bir parçası olarak benimsenen Yalın 6 Sigma metodolojisi, geçtiğimiz 12 yılda gerçekleştirilen 130 proje ile Borusan Oto’da da hız kesmeden uygulanmaya devam ediyor.


BORUSAN OTO İK’DAN MESAJ

BİZ diliyle konuşuruz ve öyle davranırız, hepimizin aynı gemide olduğu bilinciyle hareket ederiz. MUTLU ve verimli çalışan insanlar olsun isteriz çalışma ortamımızda ve varoluş sebebimizi uygun zemini yaratmak olarak görürüz. Her şeyden önce insandır önceliğimiz, çalışma arkadaşlarımızın görüş ve yorumlarına değer veririz. Çalışanlarımızı iç müşterimiz olarak adlandırırız. İç Müşterimiz de en az dış MÜŞTERİ kadar değerli ve önemlidir bizim için. Var olanı sürdürmek yerine hep beklentinin bir adım ötesine çıkmaya çalışır, yaptığımız işte katma değer YARATIRIZ.

Bizimle aynı ruhu taşıyan ve enerjimize enerji katarak yürüdüğümüz yolda bizi daha da ileriye taşıyacak yeni ekip arkadaşlarımızla daha güçlü olacağımıza inancımız tam.


İK SİSTEMLERİ

İŞE ALIM
Borusan Oto'da işe alım, pozisyon ihtiyacı doğduktan sonra şirketin vizyon, misyon, hedefleri ve kurum kültürü doğrultusunda çağdaş ölçme ve değerlendirme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir. Seçimlerimiz, kurumun ve temsil ettiğimiz markaların değerleri ile işin gerektirdiği yetkinlikleri tam olarak karşılayacak, performansları ile fark yaratacak profesyoneller arasından yapılır. Adayları bir yandan işin gerekleri doğrultusunda, diğer yandan davranışsal eğilimleri yönünden değerlendirerek “doğru işe doğru insan” felsefesi ile yerleştirme hedeflenir.

PERFORMANS YÖNETİMİ
Çalışanların performansları; bütün bir yıl boyunca bağlı bulunduğu bir üst yöneticisi tarafından izlenir. Yıl sonunda yapılan karşılıklı görüşmeler ve çok yönlü değerlendirmeler ile çalışanın performansı ve şirket hedeflerine bağlı olarak kişisel hedeflerinin gerçekleşme oranları tespit edilir. Yapılan performans değerlendirmelerine bağlı olarak; ihtiyaçları doğrultusunda kişilerin eğitim ve gelişim planları yapılır.

EĞİTİM VE GELİŞİM
Eğitim ve gelişim faaliyetlerindeki temel ilke, çalışanların doğru işi yapmalarına ve yaptıkları işte en iyi olmalarına destek sağlayarak iş hedeflerine ve bireylerin kişisel gelişimine bilgi, beceri ve yetkinlik katmaya yardımcı olmaktır. Eğitim ve gelişim sorumluluğunun öncelikle bireyin kendisinde olduğu felsefesi doğrultusunda çalışanlar, mevcut becerileri ile bulundukları görevleri veya ileride geçmeleri muhtemel görevleri dikkate alınarak, yıllık gelişim planları uyarınca her türlü eğitim, seminer, fuar vb. programlara katılım için teşvik edilirler.İZİN HAKLARI


1-5 yıl kıdemi olan personel 18 iş günü, 6-15 yıl kıdemi olan personel 22 iş günü, 15 yıldan daha fazla kıdemi olan personel 26 iş günü yıllık ücretli izin kullanma hakkına sahiptir.

SAĞLIK SİGORTASI


Çalışan personele "iş değerlendirme"sınıflarına göre, her yıl değişen miktarlarda özel sağlık ve hayat sigortaları yapılmaktadır.

ÜCRET POLİTİKASI VE YAN FAYDALAR


Yılda 12 maaş verilmektedir. Satış grubunda çalışan personel için satış primi sistemi, satış sonrası grubunda çalışan personel için satış sonrası prim sistemi, yönetici seviyesinde çalışanlar için şirket performansına bağlı olarak yönetici prim sistemi ve performansı yüksek başarılı personele performans prim sistemi bulunmaktadır. Ocak ayında performans ve enflasyona göre olmak üzere yılda 1 kez ücret ayarlaması yapılmaktadır.