7 DERECE KURALI.

Kış lastiği dendiğinde, birçok sürücünün aklına kar fırtınalarında yapılan yolculuklar, buz tutmuş yollarda yoluna devam etmeye çalışan otomobiller gelebiliyor. Fakat kış lastikleri, yalnızca böylesi çetin kış koşullarında değil, sonbahar aylarından başlayarak etkili ve faydalı oluyor, yaz mevsiminin kuru zemininden kışın kaygan yollarına geçişte yol tutuşunu arttırarak kayma ve kaza risklerini büyük ölçüde azaltıyor. Kış lastiklerine geçişin ve otomobilinizi kışa hazırlamanın altın kuralı, hava sıcaklığı 7 °C'nin altına düştüğünde harekete geçmek! İklim krizi nedeniyle hava durumunun çok daha tahmin edilemez olduğu günümüzde, kışın ve kış koşullarının hangi anda etkisini göstereceğini tahmin etmek çok daha zor. Değişen ya da aniden değişebilecek hava koşullarına uygun olmayan lastiklerle yola çıkma riskini azaltmak için, ekim ayının sonlarından itibaren hazırlıklarınıza başlayabilir, kış lastiklerine geçmek için buradan randevu alarak otomobilinizi Borusan Oto Şubelerine getirebilirsiniz. En rahat ve güvenli sürüş deneyimi için lastik değişikliğinden sonra rot ayarı, balans ayarı ve lastik hava basıncı kontrollerini de yaptırmayı unutmayın.

Diğer yandan kış lastiklerinizi yıl boyunca kullanma, tüm yıl boyunca kış lastiği sürüşü de tavsiye edilmiyor. Sıcak zeminlerde kış lastikleri etkinliğini kaybederek, yumuşak kauçukları daha hızlı aşınmaya başlayabiliyor. Bu nedenle aynı kural yaz lastiklerine geçiş için de geçerli: Mart ayı sonundan itibaren, hava sıcaklığı 7 °C'nin üzerine çıktığında, kış lastiklerinizi çıkarmanın zamanı gelmiş demektir.

KIŞ LASTİKLERİNİN AVANTAJLARI.

Kış lastikleri, düşük sıcaklıklarda, ıslak, karlı veya buzlu yollarda otomobilinizin kavramasını optimize etmek için özel olarak tasarlanmış lastikler ve yan duvarında bulunan M+S ya da 3PMSF işaretiyle ayırt edilebiliyorlar. Kış lastiklerinin en büyük avantajları, yol tutuşuna ek olarak fren mesafesini ve kayma riskini azaltıyor olmaları. Kış lastikleri, kauçukları sayesinde 7°C altındaki hava sıcaklıklarında sertleşme yapmayıp esnek kalıyor, yüksek çentikleme oranıyla optimum yapışma sağlıyor ve karlı zeminde fren mesafesini %15 azaltarak ciddi kazaların önüne geçilmesini sağlıyor. Kış lastiklerine geçiş yaparken ve kış lastiklerinizi kullanırken, dört lastiği de değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca soğuk havalarda lastik basıncının düşme eğiliminde olması nedeniyle, kış lastiklerinizin basıncını ayda bir kontrol edin.

Kış lastikleri, sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için çok önemli bir adım olsa da kış mevsiminin zorlu şartlarıyla bahsetmek için sürüşünüzde de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin kış lastiklerinin tavsiye edilen maksimum hızları yaz lastiklerine göre daha düşük ve zorlu yol ve hava şartlarında fren mesafesi artacağından takip mesafenizi her zaman korumanız daha da önem kazanıyor. Köprü ve geçitlerde diğer yollara göre daha fazla buzlu alan bulunabiliyor. Ayrıca her zaman en iyi yol tutuşu için lastiklerinizin aşınıp aşınmadığını düzenli olarak kontrol etmenizde fayda var.

BMW - MINI ORİJİNAL KIŞ JANT LASTİK SETLERİ.

Hava sıcaklığı birkaç hafta içinde 7°C'nin altına düşebilir. Bu nedenle şimdiden kışa hazırlıklı olun ve en kısa zamanda Borusan Oto Şubelerimize gelerek hem otomobilinizi kışa hazırlayın hem de lastiklerinizi kış lastikleriyle değiştirin. Kışa meydan okuyan üstün performans sağlarken sürüş keyfinizi arttıracak BMW - MINI Orijinal Kış Jant Lastik Setleri'nin 28 Şubat'a kadar %50 indirimlerle Borusan Oto Şubelerinde sizi beklediğini unutmayın. BMW – MINI Orijinal Kış Jant Lastik Setleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz tıklayın.

Borusan Oto Online Butik ve Aksesuar

Yakında Sizlerle

Hizmet verdiğimiz tüm markalarımızın butik ve aksesuar ürünlerini inceleyip satın alabileceğiniz Borusan Oto Online Butik ve Aksesuar platformumuz çok yakında sizlerle!

Borusan Oto E-Bülteni

Borusan Oto’dan ve temsil ettiğimiz markalardan en son gelişmeleri, heyecan verici yenilikleri ve özel fırsatları paylaştığımız aylık Borusan Oto E-bülten’ini keyifle okumak için formu doldurarak üye olabilirsiniz.


Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.